Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich i Łoś z dłutowskiego lasu

Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich i Łoś z dłutowskiego lasu

Pandemia Covid-19 zmieniła wszystkim plany wyprawowe. To czas, który można poświęcić zwiedzaniu Polski i wielu ciekawych miejsc historycznych, które zawsze były „pod ręką”, lecz były pomijane z uwagi na wyjazdy w dalsze części Europy. Krótkie, jednodniowe wypady są doskonałą okazją do poznawania Polski z siodła motocykla.

Właśnie podczas jednego z takich wyjazdów dotarliśmy do Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich. Miejsce to jest prywatną kolekcją, zebraną w ciągu dziesięcioleci przez rodzinę byłego wojskowego. Można tu obejrzeć broń palną, broń białą, armaty, czołgi a nawet samolot.

My mieliśmy to szczęście, że zbiory pokazała nam żona właściciela, która również sprawiała wrażenia zarażonej pasją męża i syna. Zostaliśmy oprowadzeni tuż po tym, jak za jej zgodą posililiśmy się kiełbasą z wody zgrzaną na kuchenkach polowych tuż obok jednego z czołgów.

Miejsce to jest z pewnością warte odwiedzenia, tym bardziej, że tuż obok jest Muzeum Reymonta – tu niestety dotarliśmy za późno i nie udało nam się wejść.

Nieopodal Lipiec Reymontowskich jest też inne ciekawe miejsce, miejscowość Dłutówek, w której pobliżu stoi replika samolotu Łoś. Pełnowymiarowa makieta Łosia upamiętnia miejsce rozbicia się samolotu z numerem bocznym 72.16. Replika znajduje się dokładnie w miejscu, gdzie zatrzymał się samolot po przymusowym lądowaniu. Miejsce to jest stale pielęgnowane przez okolicznych mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image